Hipoterapia jest metodą psychoruchowej rehabilitacji z udziałem koni. Stosowana jest głównie u dzieci i młodzieży jako forma wsparcia klasycznej fizjoterapii. Dzięki hipoterapii pacjenci pokonują lęki, uczą się budować więź, a także wyrażać emocje oraz wysyłać i odbierać komunikaty. Sesje hipoterapii stosuje się nie tylko u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym, czy z zespołem Downa, ale również u dzieci z nieprawidłowymi wzorcami chodu, postawy, z niedowładami, czy po amputacjach. Hipoterapię może przeprowadzać tylko wykwalifikowany instruktor hipoterapii (instruktor rekreacji ruchowej o specjalizacji hipoterapia).

JAK WYGLĄDA SESJA HIPOTERAPII?

Sesja trwa zwykle pół godziny. Na początek przeprowadzana jest z ziemi. Polega na głaskaniu konia, czesaniu, dotykaniu. Pacjent pokonuje swoje lęki i nawiązuje więź emocjonalną z koniem, ale także z terapeutą będącym obok niego. Konie są dużymi zwierzętami, co często powoduje w małych pacjentach lęk, dlatego ważne jest, aby dozować wrażenia, nie zmuszać, tylko pozwolić dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Po zapoznaniu z koniem, jeśli stan pacjenta na to pozwala, dalsza część terapii odbywa się już na grzbiecie konia. W zależności od stanu psychofizycznego i wieku dziecka w sesji terapeutycznej uczestniczy zwykle kilka osób. Jedna prowadzi konia i dba o bezpieczeństwo, druga – terapeuta, prowadzi ćwiczenia z pacjentem, czasami są też potrzebne dodatkowe osoby, które idąc z dwóch stron konia podtrzymują pacjenta. Podczas jazdy terapeuta prosi dziecko o wykonywanie różnych ćwiczeń. Jeśli stan dziecka nie pozwala na samodzielne wykonywanie ćwiczeń, terapeuta siedzi na koniu razem z dzieckim, podtrzymuje go i asekuruje oraz wykonuje ćwiczenia razem z nim. Pacjent dotyka konia, głaszcze, przytula, kładzie się na nim.

NASZE TERAPEUTYCZNE KONIE:

Dobór konia to jeden z ważniejszych aspektów, aby umożliwić bezpieczne przeprowadzenie sesji hipoterapii. Koń terapeuta musi być spokojny, cierpliwy, łagodny i posłuszny. W STAJNI POD DĘBAMI w sesjach hipoterapii głównymi końmi są Eldon – koń fiordzki oraz Luck – kuc szetlandzki. Okazjonalnie pomagają nam również Filip i Tajfun.

UWAGA:

Należy pamiętać, że nie w każdym wypadku hipoterapia jest wskazana i możliwa do wykonania. O doborze formy hipoterapii i ewentualnych przeciwwskazaniach decyduje lekarz prowadzący / fizjoterapeuta dziecka.

Przed pierwszymi zajęciami prosimy o umożliwienie nam zapoznania się z dokumentacją medyczną dziecka.

NASI MALI PACJENCI: