Jazda konna to jedna z najprzyjemniejszych form wypoczynku na świeżym powietrzu. Pierwsze kroki w jeździectwie to zazwyczaj jazda na lonży. Podczas zajęć instruktor omawia i wprowadza jeźdźca w podstawowe zagadnienia dotyczące jazdy konnej jak dosiad, pomoce jeździeckie, czy chody konia, a początkowe zajęcia przeważnie odbywają się na oklep, czyli bez siodła. Wiele osób niesłusznie uważa, że lonża, to tylko kilka pierwszych lekcji, a później już jeździ się samodzielnie. Nic bardziej mylnego. Podczas jazdy na lonży instruktor prowadzi konia na kilkumetrowej linie (lonży) po okręgu i kontroluje jego chód, dlatego nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy korzystają z treningów na lonży, bo nie muszą wtedy skupiać się na kierowaniu koniem, tylko ćwiczą swój dosiad, równowagę i postawę. Bo nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej…

I myli się ten, kto myśli, że lonża jest nudna. Na lonży można wykonywać nie tylko różne ćwiczenia w stępie, ale także kłusować, galopować i skakać. Tak, tak… Lonża, to nie wstyd! To solidne fundamenty, które warto co jakiś czas wzmacniać.

woltyżerka

Woltyżerka to inaczej gimnastyka na koniu. W świecie jeździeckim jest jedną z dyscyplin, a u nas w stajni jest alternatywą dla tradycyjnych treningów. Uczy dokładności, wyczucia konia i harmonijnego podążania z jego ruchem. Pomaga przełamać strach, zmusza do skupienia i wyciszenia. Idealna do poprawienia dosiadu i równowagi. Ćwiczenia z woltyżerki wplatamy zwykle podczas jazdy na lonży.

jazda na ujeżdżalni

Jeśli umiesz już powodować koniem, używać pomocy jeździeckich i potrafisz poruszać się w trzech chodach, pora na jazdę na ujeżdżalni. Przed Tobą treningi ujeżdżeniowe, skokowe, jazdy samodzielne i w grupach. Możesz ćwiczyć jazdę w kłusie, zagalopowania, wolty, pół-wolty, zatrzymania i cofania, zmiany chodów na niższe lub wyższe, zygzaki, serpentyny, rozluźnienie… Ujeżdżalnia daje ogromne możliwości. Nie będziesz się nudzić!

Pamiętaj! Aby bezpiecznie jeździć na ujeżdżalni każdy jeździec powinien znać zasady poruszania się koni. To bardzo ważne dla komfortu koni i jeźdźców, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa ich wszystkich.

  1. Mijamy się lewą ręką.
  2. Osoba jadąca wyższym chodem ma pierwszeństwo na śladzie.
  3. Nie wyprzedzamy konia idącego przed nami.
  4. Jesteśmy czujni – pamiętajcie, konie to zwierzęta i w każdej chwili, mimo obowiązujących zasad, może zdarzyć się sytuacja, w której trzeba będzie zareagować natychmiast i zdecydowanie.
  5. Osoby bardziej doświadczone powinny pamiętać, że one też kiedyś zaczynały – miejcie proszę na uwadze, że jeździec, który ma dużo mniej doświadczenia od Was może nieświadomie popełnić błąd. W miarę możliwości reagujcie adekwatnie do sytuacji.

wyjazdy w teren

Udany teren to prawdziwa przyjemność i relaks zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Jest to najprzyjemniejsza forma jazdy konnej. Lasy, łąki, leśne dukty, cudowne towarzystwo, rozmowy po drodze, przygody i niesamowite wspomnienia. Jazda w terenie to również doskonały trening dosiadu, równowagi, refleksu i porozumienia z koniem. Ale żeby wyjazd w teren pozostawił po sobie same dobre wspomnienia należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

1. Bezpieczeństwo przede wszystkim – zawsze pamiętaj o kasku!
2. Nie wyjeżdżaj w teren jeśli pogoda na to nie pozwala. Jutro też jest dzień!
3. Pamiętaj, aby sprzęt był dopasowany do konia, a Twoje ubranie do aktualnej pogody.
4. Wybierz odpowiednią porę. Nie wyjeżdżaj w teren jeśli wiesz, że za chwilę zacznie się ściemniać.
5. Zadbaj o towarzystwo. Miłe rozmowy w trakcie wyprawy to dodatkowy atut i okazja do nawiązania nowych przyjaźni.
6. Pamiętaj o koniu – on też jest z Tobą w terenie. Dostosuj długość i intensywność przejażdżki do jego możliwości. To ma być przyjemność również dla niego.

CO WARTO WIEDZIEĆ?

  • spotykamy się minimum pól godziny przed wyjazdem, żeby ustalić plan trasy i przygotować konie
  • jedziemy zastępem w ustalonej kolejności
  • nie wyprzedzamy się nawzajem, idziemy za koniem czołowym
  • utrzymujemy bezpieczny odstęp od konia idącego przed nami
  • ze stajni wyjeżdżamy i do stajni wracamy zawsze stępem
  • przed galopowaniem sprawdzamy popręg i w razie potrzeby dociągamy go z siodła
  • po powrocie do stajni należy rozsiodłać konie, odłożyć na miejsce sprzęt i odprowadzić konie na miejsce (boks, padok)

MASZ OCHOTĘ NA NAUKĘ JAZDY KONNEJ?

Zadzwoń. Wspólnie ustalimy termin i możliwą formę treningu.